Our History

By the summer of 1978, a group of Christian families had concluded that God was calling them to pioneer a new Presbyterian congregation in the Bryan/College Station area. Through prayer and some remarkable providence, the group contacted the Presbyterian Church in America, a denomination that shared their desire for Bible-based family nurture, zeal for contemporary missions, and faithfulness to historic Presbyterian convictions.

The families contacted the denomination’s Mission to North America, which led to an informal meeting with Rev. Donald C. Graham in a Bryan home. Graham became the organizing pastor. Having previously met in homes on Sunday evenings, the emerging church first met for public worship in All Faiths Chapel in October 1978. On January 28, 1979, a group of forty-eight officially became Westminster Presbyterian Church, a part of the Presbytery of Texas, Presbyterian Church of America. Graham faithfully served Westminster through June 1980, when he retired.

The church then called Rev. Al LaCour to be their pastor. The church met in rented facilities until July 1982. On September 12, 1982, the current building was dedicated. Al LaCour served Westminster until May 1986. In July 1986, the church called Rev. John Ragland to be their pastor. In July 1988, the vision for growth came to fruition when the church called Rev. Legree Finch to be their associate pastor. In March 1996, John Ragland accepted a call to Hope Presbyterian Church in Marietta, Georgia. Rev. Scott Wilkinson became Pastor in June 1997 and Rev. Shawn Dowd accepted a call to be associate pastor in 1999. In 2001, we dedicated a new buidling which added much needed office and classroom space. In May 2002, Shawn Doud accepted a call to plant a church in Canada. In December 2002, Scott Wilkinson accepted a call to plant a church in North Carolina. Rev. Wade Coleman became the church’s pastor in August 2003.